אתרי תדמית

בבואנו לבנות אתרי תדמית לעסק או לעצמנו כאנשים פרטיים עלינו להשתמש בתמונות רבות בין אם זו תמונה הקיימת באינטרנט בתשלום או תמונה הקיימת על ידי בעל העסק ומסופקת על ידיו. עלינו לקחת בחשבון כעסק שרוצה אתר לעצמו כאתר תדמיתי, את העובדה שהתמונות חייבות להיות חוקיות, החוקיות של תמונות באינטרנט נמדדת על פי הרישיון שאותו אנו רוכשים עם התמונה. תמונה יכולה לעלות שקל ותמונה יכולה לעלות כמיליון שקלים, תלוי איזו תמונה, איזה גודל ולאיזו מטרה.

קיימים מאות אתרי תמונות מהם ניתן לקחת ולקנות תמונות באינטרנט, במושגים המקצועיים רוכשים תמונות על פי קרדיטים, לכל תמונה יש מספר קרדיטים וכל קרדיט עולה סכום כספי קבוע. מה שמשתנה זה מספר הקרדיטים עלפי כל תמונה ותמונה. אז בסופו של דבר איך אנו נדרשים לדעת איזה תמונה אנו רוצים מבחינה כספית? יש לקחת בחשבון כמה אנו מוכנים לשלם עבור האתר עצמו וכמה מתוך זה אנו מוכנים להשקיע בתמונות, יש לזכור כי האתר מורכב מתמונות ובאתרי תדמית יש חשיבות רבה לכך, מצד שני חשוב להבין כי אתר שכולו תמונות זה אתר שאינו מוסיף מידע כלל וכלל לגולשים.

במידה ואנו הבאנו כבעלי עסק לאתר שלנו תמונות מוכנות ובעלותן היא שלנו , אזי אין מניעה מאיתנו להשתמש בהם באתר, במידה ואנו משתמשים בתמונות ממקורות אחרים יש חשיבות רבה לכך שאנו חייבים לקבל אישור על הצגת התמונות מצד ב'. אך במידה ואנו רוצים לקנות תמונה על ידי קניית רישיון על התמונה אנו נשתמש בקרדיטים המדוברים.

אז נשאלת השאלה בבניית אתרים באינטרנט, איזה סוגי רישיון קיימים?
בבסיס התמחור לכל תמונה יש בסיס מסוים שממנו מתחילים ורק עולים על פי סוג הרישיון.
מחיר התמונה עולה ככל שהרזולוציה עולה , דהיינו התמונה יותר גדולה. וברגע שקובעים את גודל התמונה, שאלת הרישיון נכנס לפעולה, יש רישיון לשימוש בלעדי האומר שמעתה והלאה אנו ורק אנו כבעלי העסק שקנה את הרישיון, רשאים להשתמש בתמונה זו ולא אף אחד אחר.

סוג הרישיון הכי שכיח כיום הוא הרישיון האומר כי ניתן להשתמש בתמונה לאתר אחד פר דומיין, כמובן שיש עוד סוגים רבים של רישיונות המיועדים לשימושים שונים ולשימוש חוזר על פי מספר פעמים. באתרי אינטרנט ובבואנו לבנות אתרי אינטרנט עלינו לקחת בחשבון בדרך כלל כי אנו נשתמש בזה פעם אחת בלבד.

עוד מדיות הנכנסות בתקופה האחרונה לענף בניית אתרים באינטרנט הן הקליפים והסרטונים – מחירן יקר בהרבה מתמונות אך סוגי הרישיונות למעשה על אותו בסיס ורעיון מרכזי. ישנן גם אנימציות פלאש וסקיצות.כולן ככולן באתרים הללו נועדו על מנת שיקנו אותן ואתרי אלו מבטיחים הגנה משפטית במידה ותובעים אותנו על שימוש בתמונה זו.

כאמור, בניית אתרים באינטרנט ככלל ואתרי תדמית בפרט הצלחתן תלויה באופן ישיר בתמונות ובמדיות המוצגות באתר. הסרטים התמונות והאנימציות הופכות את האתר לאתר אינטרנט מושך לעין. בזכות זה לקוחות וגולשים ירצו לחזור.