בניית אתרים באינטרנט והתחשבות ברזולוציה

בבואנו לבנות אתר אינטרנט לעסק שלנו או למטרות פרטיות, אנו חושבים על משתנים רבים ונקודות רבות, גם מבחינה תכנותית, גראפית, ידידותיות למשתמש וכמובן שיווקית ועסקית.

אך לרוב כושר ההפרדה או רזולוציה נופלות בין הכיסאות ואנו נדרשים לתת לכך דעה לרוב כאשר זה מאוחר מדי, למה זה מאוחר מדי, ובכן בגלל שהרצולוציה או כושר ההפרדה תלויה ביחס ישיר לסקיצה ולעיצוב שעליו אנו מבססים את האתר.

בבניית אתרי אינטרנט אנו מדברים לרוב על רזולוצית פיקסלים כאשר המדידה היא מספר פיקסלים רוחבי ומספר פיקסלים לגובה, מבחינת אתרי אינטרנט הגובה הוא מספר דינאמי, מאחר וכאשר התכנים גולשים למטה אנו משתמשים בסקרולר. ולפי כך הגובה דינאמי ויכל להשתנות כל הזמן, בהחלט יש אתרים בהם אנו יוצרים גובה קבוע על פי פיקסלים הדבר אפשרי בהחלט בבניית אתרים.

רוב המשקל נופל על הרזולוציה הרוחבית, שכן הרוחב של האתר לא משתנה לרוב אלא אם כן אנו קובעים זאת. יש 2 סוגים של רוחבים , אחד נמדד על פי פיקסלים, והשני על פי אחוזים, מה זה אומר? פיקסלים זהוא רוחב קבוע שאנו קובעים והוא לא ישתנה גם אם בעתיד המסכים יעברו לרזולוציות יותר גדולות, אנו נראה את האתר יותר קטן, שכן מסכים עם רזולוציות יותר גולות מכילות יותר פיקסלים על גבי המסך, ואז נוצר מצב שבו יש יותר שטח מבוזבז מאשר שטח שעליו האתר עובד מבחינה תפעולית.

הסוג השני הוא מדידה לקביעה על פי אחוזים , שכן לא משנה מה הרזולוציה של המסך , האתר אינטרנט יהיה פרופורציונאלי למסך, ניתן אפילו לקבוע שהוא יהיה 100% תמיד מכל שטח המסך ואז אנו נראה בכל מסך ומסך את אותו האתר בגדלים שונים אך עדיין פרופורציונאליים בחלקם אל מול שטח המסך. מה זה אומר ואיך מתייחסים לעובדות אלו?, יש להניח שהסוגים השונים של המדידה גוררים תכנון גראפי שונה במהות, לכן יש לתת משקל לרזולוציה לפני אישור הסקיצה, ניתן ואפשרי ואף רצוי לשאול את המעצבים הגראפים לגבי תאימות מול מסכים שונים ומקובלים כיום ובעתיד.

מה הרזולוציות המקובלות כיום? בעבר המסכים הגיעו לשוק עם רזולוציות של כ 480 רוחב על 600 גובה, כיום רזולוציות אלו כמעט ולא קיימות, ניתן לראות כי אוניברסיטאות ומקומות ציבוריים אשר תחלופת המסכים איטית ביותר עדיין משתמשות ברזולוציות אלו. עם הזמן התקדמו בשוק לרזולוציות יותר גבוהות בין 700 רוחב ל 2000 רוחב, שכן לא מעט גולשים משתמשים כיום במסכי פלזמנה גדולים.

הממוצע כיום נע בין אתרים המשתמשים כיום ברזולוציות קבועות של כ 1000 פיקסלים עד 1200 פיקסלים או לחילופים בין 90% ל 100% כאשר אנו יכולים ליצור אתר על פי אחוזים בלבד.