בניית אתרים וניהול תוכן

כיום בנישה של בניית אתרים אנו עדים למספר התרחשויות גלובליות אשר לא מאפיינות את ישראל באופן פרטני אלא את כלל העולם באופן כללי. וזאת על גבי מערכות ניהול תוכן אשר יוצרות גם ניהול תוכן מסוג אתרים מורכבים , בסופו של יום ניתן לייצר בעזרתם אתרים לכל דבר, אנו נעבור בקצרה על היתרונות והחסרונות בדבר זה אך יש להבין כי מערכות ניהול תוכל הן אינן בניית אתר ייעודי , אלא התחברות לממשק מוכן ולא גמיש במיוחד.

מה זה בניית אתרים? בנייה של מספר דפים ייעודיים אשר תפקידם לתת מידע אודות האתר והגוף אותו הוא מייצג, לכל גוף בישראל יש למעשה תכנים להציג בפנינו, בין אם הם פרסומיים למטרות רווח או מידע לצורך ידע בלבד, אנו נדרשים כחברת בניית אתרים לתת את התשובה ללקוחותינו שהיא למעשה האופן שהמידע יהיה מוצג באופן כזה או אחר.

בניית אתרים בהתאמה אישית היא בנייה פרטנית של כל דף ודף על פי בקשו הלקוח ואפיון מוסכן מראש הנבנה עם הלקוח, יש לציין שהמקרה זה האפיון גמיש לחלוטין וכן גם התכנות והגרפיקה הן גמישות לחלוטין הכפופות אך ורק על פי בקשותיו של הלקוח, היתרון ברור, הלקוח מקבל את מה שביקש ללא שום מגבלות עתידיות, שכן ניתן יהיה לבצע שינויים מרחיקי לכת בפיתוח ותחזוקה בעתיד אם יידרש. החיסרון, זמן פיתוח יחסית ארוך וכן עלויות פיתוח יקרות בהתאמה. זמן תכנות וגרפיקה כיום עולים הרבה כסף.

מה זה ניהול תוכן של אתר? ישנן מספר של חברות ביניהן גם חברת סייטנט בעמ אשר מספקות ניהול תוכן של אתר, אשר על מנת לצמצם עלויות כספיות , נותנים פלטפורמה ניהולית ללקוחות שלנו על מנת שהם ינהלו את התוכן והם יהיה למעשה אחראי התוכן ומנהלי האתר של עצמם, זה הוא אינו אתר לכל דבר, המערכת אינה גמישה, למעשה מערכות אלו זולות מאוד ללקוח הפרטני אך עם זאת הן מערכות קשיחות אשר קשה מאוד לבצע שינויים, כל שינוי במקרה זה הוא שינוי רוחבי אשר משפיע על לקוחות אחרים רבים.

החיסרון הוא שזה הוא קוד סגור – דהיינו קוד סגור הוא קוד אשר אין לנו כלקוחות גישה אליו, הקוד והפיתוח אינו שייך לנו כלקוחות בניית אתרים, הזכות היא אך ורק על הניהול תוכן בפלטפורמה אשר מסופקת על ידי חברת בניית האתרים.

חיסרון נוסף ולא תמיד מורגש או ידוע הוא שאנו נמצאים תחת אותו ענן עם עוד כמה אלפי אתרים נוספים, תיאורטית מספיק שאתר אחד יתנהג שלא כשורה ויהרוס את השרת שעליו אנו עובדים ,דבר זה ישפיע גם האתר שלנו. היתרון הוא ברור, עלות כלכלית נמוכה, השקעה כספית מינימאלית ביותר.

חיסרון נוסף הוא ידע, בדרך כלל מערכות אלו הן מסורבלות וקשה מאוד ללמוד אותן, חברות רבות יוצרות כיתות הדרכה ואף מוכנות להסביר לנו איך להשתמש אך לא תמיד לבעלי חברות ועסקים יש את הזמן ללמוד ולהטמיע אתר שלם עם תוכנו.

לסיכום, בבואנו לבנות אתר לעסק שלנו או לשימוש פרטי, אנו צריכים לקחת בחשבון בעיקר את העלות הכלכלית אל מול התועלת, לפעמים כדאי להשקיע כסף בבניית אתר, אך מצד שני אם אנו לא בטוחים יש לפנות לשיטת מערכות ניהול התוכן ושיטת הקוד הסגור, ללמוד איך לנהל אתר אינטרנט בעצמנו דרך ניהול התוכן ולחסוך אלפי שקלים ולפעמים מאות אלפי שקלים.