וידיאו באינטרנט

וידיאו הינו מדיה חזקה מאוד בתחום האינטרנט משום שהיא מהווה קול ותמונות בו זמנית , לנו כמשתמשים זה נראה דבר מאוד פשוט ובנאלי, אך לא כך הדבר, בשנים האחרונות בהם אנו עדים להתרחבות הפס הרחב באופן כזה שנותן לנו את האפשרות לראות ולצפות במדיה התופסת רוחס פס נכבד, מדייית הוידיאו.

בשנים הראשונות על מנת להעביר וידיאו באינטרנט פשוט לקחו קבצי וידיאו שלא ניתן לצפות בהם באינטרנט באופן ישיר אלא רק כקבצים הניתן להוריד אותם ולצפות בהם בסביבת המחשב עצמו. עם השנים פיתחו פקדים ומערכות הנותנות לנו אפשרות לצפות במדיה זו במסגרת הדפדפנים בתוך האתרים עצמם וכחלק מהמערך הגראפי והסביבתי של האתרים עצמם.

עוד שכלול שנקרא סטרימינג שנבנה עם השנים הוא למעשה מעבר של מנות של הוידיאו ולא העלאה של כל הקובץ עצמו במכה אחת. מה היתרון? כמובן שמהירות תגובה, ניתן להתחיל לצפות בוידיאו באופן מיידי מבלי לחכת לטעינה הכוללת של כל הקובץ, מה החיסרון? ייתכן שבמהלך הצפייה אנו נהיה עדים לתקיעות, שוב זה תלוי בעיקר ברוחב הפס.

איזה שירותים נוספים הטכנולוגיה הזו הביאה לנו? כמובן שהשכלול והשרות הכי ידוע ועסקי זה הוידיאו קונפרנס, שזו מערכת וידיאו המחברת בין 2 נקודות או יותר וניתן להעביר וידיאו בין המשתתפים בשיחה, קבוצות עסקיות רבות נכנסות לתחום זה מאחר וזה חוסך להם זמני טיסה ותיאום פגישות שונות בין גופים שונים. הדבר חוסך כמובן כסף רב לחברות הללו, על מנת לשפר את הביצועים ואת האיכות של שידורי הוידיאו הללו יש שרתים מיוחדים המיועדים לנהל את שיחות הוידיאו הללו שמפנות מקום ברוחס פס שלהן במיוחד בשביל זה. דבר היכל להבטיח לנו שיחה איכותית וברורה בין המשתתפים.

בשנים האחרונות הוידיאו הפך גם להוות מצגות שונות לחברות עסקיות, להעביר חדשות בשידור חי ומידע חי באופן חדשותי, כמו כן שידורי הוידיאו מעבירים גם שידורי לווין ובמקום לתלות צלחת במרפסת של הבניין ניתן פשוט להתחבר לאתרים המובילים התחום שידורי לווין באינטרנט ולקבל איכות HD ברמה גבוהה. אתרים שונים התבססו על שידורי הוידיאו כדוגמת יוטיוב, סרטים של גוגל, שידורי קדימוני סרטים ועוד. שידורי סרטים בצפייה על פי דרישה ללא זמן המתנה.

מה עומד מאחורי שידורי הוידיאו באינטרנט? איך זה באמת עובר, למעשה באינטרנט משתמשים בפורמטי דחיסה אשר לוקחים את המקור ומורידים ממנו את האיכות הנדרשת על מנת שהמידע יעבור באופן שוטף זו הסיבה שהאיכות באינטרנט לא חדה במיוחד ברוב האתרים. זה למעשה הקידוד שפורמט הוידיאו עובר במעבר המנות.

בעתיד אנו נהיה עדים לשידורי וידיאו בשלושה מימדים, הדבר יצריך מאיתנו שימוש במסכים מתאימים, במקודדים מתאימים וכמובן בפורמט וידיאו המתאים לכך.